Det händer i april

Det händer mycket i april. Gradgivningar i grundlogerna och storlogerna och så givetvis en av de verkliga höjdpunkterna under året: rikstinget.

 

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Loge Grad II 160401 Midgård Linköping
Loge Grad II 160401 Danheim Kristianstad
Loge Grad III 160401 Rimfaxe Helsingborg
Loge Grad I 160404 Torgrim Hudiksvall
Trav 160405 Alvheim Sundbyholm Samling Stora Entrén
Loge Grad IV 160407 S:t Örjan Stockholm Grad IV
Loge Grad I 160408 Rosheim Norrtälje
Loge Grad III 160408 Forsete Malmö
Loge Grad III 160408 Grimner Oskarshamn
Loge Grad III 160408 Gungner Borås
Loge Grad III 160408 Mjölner Eslöv
Loge Grad IV 160408 Solheim Karlstad
Loge Grad VII 160409 Ladulås Nyköping .
Loge Grad III 160412 Runrike Täby
Loge Grad I 160413 Eyrabro-Havamal Örebro
Loge Grad I 160413 Gagnrad Borlänge
Loge Grad III 160413 Torkild Södertälje
Utflykt 160413 Åsa-Idun Stockholm
Loge Grad III 160414 Manheim Stockholm
Loge Grad I 160415 Löfstad Tranås
Loge Grad I 160415 Withala Vetlanda Parentation
Loge Grad III 160415 Vanadis Karlskrona
Loge Grad III 160415 Vesthav Göteborg
Loge Grad VII 160415 Heimdal Södertälje
Klubbafton 160419 Carolus Karlskoga
Loge Grad III 160421 Nicopia Nyköping
Bussresa 160422 Vanadis Riksting 2016
Loge Grad I 160422 Rimfaxe Helsingborg
Riksting2016 160422 Odinsal Uppsala
Bifrostseniorer 160426 Grimner Oskarshamn Tipspromenad med korvgrillning
Klubbafton 160426 Rosheim Norrtälje
Loge Grad IV 160426 Runheim Järfälla
Loge Grad III 160427 Aroshus Västerås
Loge Grad IV 160427 Valhall Stockholm
Loge Grad II 160428 Linneus Växjö
Loge Grad III 160428 Alvheim Eskilstuna
Klubbafton 160429 Mjölner Eslöv Madaroarna underhåller
Loge Grad III 160429 Gondler Kalmar
Loge Grad III 160429 Norheim Västervik
Loge Grad V 160429 Junehus Jönköping

Det händer i mars

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Bifrostseniorer 160303 Norheim Västervik
Loge Grad II 160303 Nicopia Nyköping
Loge Grad I 160304 Solheim Karlstad
Loge Grad II 160308 Runrike Täby
Loge Grad II 160309 Torkild Södertälje
Loge Grad V 160309 Gagnrad Borlänge
Klubbafton 160310 Vanadis Karlskrona
Loge Grad II 160310 Manheim Stockholm
Loge Grad II 160310 Rosheim Norrtälje
Loge Grad II 160311 Grimner Oskarshamn
Loge Grad II 160311 Gungner Borås
Loge Grad II 160311 Junehus Jönköping
Loge Grad II 160311 Löfstad Tranås
Loge Grad II 160311 Mjölner Eslöv
Klubbafton 160312 Odinsal Uppsala
Loge Grad II 160316 Aroshus Västerås
Loge Grad II 160316 Eyrabro-Havamal Örebro
Loge Grad V 160317 S:t Örjan Stockholm Grad V
Klubbafton 160318 Eyrabro-Havamal Lerbäck Teater, middag
Loge Grad II 160318 Carolus Karlskoga
Loge Grad II 160318 Gondler Kalmar
Loge Grad II 160318 Norheim Västervik
Loge Grad II 160318 Vanadis Karlskrona
Loge Grad II 160318 Vesthav Göteborg
Loge Grad II 160318 Withala Vetlanda
Loge Grad V 160318 Runheim Järfälla
Fest 160319 Withala Vetlanda Vårfest, Högtidsloge med damer
Jubileum 160319 Skogull Norrtälje 10-års jubileum
Loge Grad VII 160319 Gotheim Karlskrona
Loge Grad VII 160319 Tirfing Västerås Lördagsgradgivning
Loge Grad I 160322 Righeim Gävle Parentation
Loge Grad II 160323 Forsete Malmö
Bifrostseniorer 160329 Grimner Oskarshamn Mat med musikunderhållning
Klubbafton 160331 Rosheim Norrtälje
Loge Grad I 160331 Linneus Växjö Flyttad dag
Loge Grad I 160331 Valhall Stockholm
Loge Grad I 160331 Åsagård Stockholm
Loge Grad II 160331 Alvheim Eskilstuna

Övriga möten

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Direktoriemöte 160301 Löfstad Tranås
OD-möte 160304 Bifrost Karlstad
Mästaremöte 160305 Bifrost Karlstad Öppet för särskilt inbjudna
Styrelsemöte 160312 BDR Stockholm
Direktoriemöte 160314 Runheim Järfälla
Direktoriemöte 160315 Eyrabro-Havamal Örebro
Direktoriemöte 160319 Danheim Kristianstad Anmälan: Portalen
Direktoriemöte 160323 Midgård Linköping Anmälan Christer S
Direktoriemöte 160331 Alvheim Eskilstuna OBS! Börjar kl. 18:00

 

Det händer i januari/februari

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Loge Grad I 160113 Gagnrad Borlänge
Loge Grad V 160113 Forsete Malmö
Loge Grad IV 160115 Gungner Borås
Loge Grad V 160115 Löfstad Vetlanda Tillsammans med 10 Withala
Loge Grad V 160115 Mjölner Eslöv
Loge Grad V 160115 Withala Vetlanda Tillsammans med 11 Löfstad
Loge Grad V 160119 Righeim Gävle
Infoträff om Bifrostorden 160122 Valhall Stockholm
Loge Grad V 160122 Carolus Karlskoga
Loge Grad V 160122 Midgård Linköping
Loge Grad V 160122 Norheim Västervik
Loge Grad V 160122 Vanadis Karlskrona
Loge Grad V 160122 Vesthav Göteborg
Klubbafton 160123 Danheim Kristianstad Anmäla portalen, eller wiggarum@gmail.com
Bifrostseniorer 160126 Grimner Oskarshamn Visning av Nya Saga Biografen
Klubbafton 160126 Vesthav Göteborg
Loge Grad II 160126 Odinsal Uppsala
Loge Grad V 160127 Aroshus Västerås
Klubbafton 160128 Alvheim Eskilstuna
Loge Grad I 160128 Linneus Växjö
Loge Grad V 160128 Rosheim Norrtälje
Klubbafton 160129 Withala Vetlanda Pubkväll
Loge Grad I 160129 Junehus Jönköping Installation
Loge Grad III 160129 Runheim Järfälla
Loge Grad V 160129 Gondler Kalmar
Loge Grad I 160201 Torgrim Hudiksvall Installation
Loge Grad I 160204 Manheim Stockholm Installation
Loge Grad I 160204 Nicopia Nyköping Installation
Loge Grad I 160205 Löfstad Tranås Installation
Loge Grad I 160209 Runrike Täby Mästarinstallation
Loge Grad I 160210 Gagnrad Borlänge Årsmöte, parentation, mästarinstallation
Loge Grad I 160210 Torkild Södertälje Installation
Loge Grad I 160211 Åsagård Stockholm Installation
Loge Grad I 160212 Grimner Oskarshamn Installation
Loge Grad I 160212 Gungner Borås Installationsloge
Loge Grad I 160212 Mjölner Eslöv Installation
Loge Grad I 160212 Rosheim Norrtälje Installation
Loge Grad I 160212 Solheim Karlstad Installation av mästare
Loge Grad VI 160212 Tirfing Örebro
Loge Grad VI 160213 Ladulås Västervik Årsmöte
Loge Grad I 160216 Righeim Gävle Installation
Loge Grad I 160217 Eyrabro-Havamal Örebro Installation
Loge Grad I 160218 S:t Örjan Stockholm Grad I + Mästarinstallation
Loge Grad I 160219 Carolus Karlskoga
Loge Grad I 160219 Danheim Kristianstad Anmälan: Portalen eller mu33@danheim.se
Loge Grad I 160219 Gondler Kalmar
Loge Grad I 160219 Runheim Järfälla Installation
Loge Grad I 160219 Vanadis Karlskrona Installation
Bifrostseniorer 160223 Grimner Oskarshamn Bowling med Fika och Macka
Loge Grad I 160223 Odinsal Uppsala Installation
Loge Grad I 160224 Aroshus Västerås Installation
Loge Grad I 160224 Forsete Malmö Installation
Loge Grad I 160224 Valhall Stockholm Mästarinstallation
Klubbafton 160225 Rosheim Norrtälje
Loge Grad I 160225 Alvheim Eskilstuna
Loge Grad I 160225 Linneus Växjö Installation
Loge Grad I 160226 Midgård Linköping Installation mm
Loge Grad I 160226 Norheim Västervik Installation
Loge Grad I 160226 Rimfaxe Helsingborg Mästarinstallation
Loge Grad I 160226 Vesthav Göteborg Mästarinst.
Loge Grad I 160226 Withala Vetlanda Installation
Loge Grad VI 160226 Heimdal Stockholm Årsmote,installation
Loge Grad VI 160227 Gotheim Jönköping Mästarinstallation + Årsmöte
Loge Grad II 160229 Torgrim Hudiksvall

Övriga möten

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Direktoriemöte 160110 Danheim Kristianstad Anmälan: Portalen
Årsmöte 160111 Torgrim Hudiksvall
Direktoriemöte 160112 Manheim Stockholm Inför årsmöte 1/2
Årsmöte 160112 Runrike Täby
Direktoriemöte 160113 Midgård Linköping Anmälan Christer om du inte kommer
Årsmöte 160114 Nicopia Nyköping Årsmöte
Årsmöte 160115 Junehus Jönköping
Årsmöte 160115 Rosheim Norrtälje
Direktoriemöte 160118 Runheim Järfälla
Årsmöte 160118 Runheim Järfälla
Direktoriemöte 160120 Aroshus Västerås
Årsmöte 160120 Grimner Oskarshamn OBS! Onsdag kl.18.00
Direktoriemöte 160121 Alvheim Eskilstuna
Årsmöte 160121 Åsagård Stockholm Samling entrén, gemensam hiss upp, våning 18
Årsmöte 160122 Solheim Karlstad Bowling
Årsmöte 160122 Valhall Stockholm
Årsmöte 160123 Danheim Kristianstad Ingen anmälan
Direktoriemöte 160125 Löfstad Tranås
Årsmöte 160125 Mjölner Eslöv
Årsmöte 160125 Rimfaxe Helsingborg
Direktoriemöte 160127 Manheim Stockholm Inför Grad I 4/2
Årsmöte 160127 Forsete Malmö Klubbafton
Årsmöte 160128 S:t Örjan Stockholm Årsmöte
OD-möte 160129 Bifrost Jönköping
Årsmöte 160129 Gungner Borås Mer info och tid kommer senare
Årsmöte 160129 Withala Vetlanda
Årsmöte 160201 Löfstad Tranås
Årsmöte 160201 Manheim Stockholm
Årsmöte 160204 Aroshus Västerås
Direktoriemöte 160208 Runheim Järfälla
Direktoriemöte 160209 Eyrabro-Havamal Örebro
Årsmöte 160209 Odinsal Uppsala
Årsmöte 160210 Vanadis Karlskrona
Årsmöte 160211 Eyrabro-Havamal Örebro
Årsmöte 160211 Gondler Kalmar
Direktoriemöte 160213 Ladulås Västervik KL.11:00
Direktoriemöte 160216 Eyrabro-Havamal Örebro
Direktoriemöte 160217 Midgård Linköping Anmälan Christer om du inte kommer
Årsmöte 160217 Midgård Linköping Anmälan Christer om du inte kommer
Direktoriemöte 160218 Alvheim Eskilstuna OBS! Börjar kl. 18:30
Årsmöte 160218 Alvheim Eskilstuna
Årsmöte 160219 Norheim Västervik Klubbafton
Direktoriemöte 160222 Heimdal Stockholm
Direktoriemöte 160229 Manheim Stockholm Inför Grad II 10/3

Det händer i december

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Klubbafton 151202 Eyrabro-Havamal Örebro
Julfest 151203 Nicopia Nyköping Julbord
Loge Grad I 151203 Åsagård Stockholm Inkl parentation + Luciatåg
Loge Grad IV 151203 Withala Vetlanda OBS! Torsdag
Julfest 151204 Solheim Karlstad Julfest tillsammans med damlogen
Julfest 151204 Vanadis Karlskrona
Klubbafton 151204 Löfstad Tranås
Klubbafton 151204 Rosheim Norrtälje Julbord med Damer
Loge Grad I 151204 Norheim Västervik Julloge
Loge Grad I 151204 Vesthav Göteborg
Loge Grad IV 151204 Carolus Karlskoga
Julfest 151207 Torgrim Hudiksvall
Loge utan reception 151208 Runrike Täby Lokalinvigning och parentation
Loge Grad I 151209 Gagnrad Borlänge Julbord med damer
Loge Grad V 151209 Torkild Södertälje Julbord
Loge Grad I 151210 Manheim Stockholm Med parentation
Loge Grad I 151210 S:t Örjan Stockholm .
Högtidsloge 151211 Gungner Borås Julbord samt lucia med respektive,
Loge Grad I 151211 Mjölner Eslöv Julbord
Loge Grad IV 151211 Grimner Oskarshamn Julbord
Loge utan reception 151211 Forsete Malmö Julbord
Julfest 151212 Aroshus Västerås
Julfest 151212 Linneus Växjö Gäster välkomna
Julfest 151215 Runheim Järfälla
Loge Grad IV 151218 Gondler Kalmar

Övrig möten

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Direktoriemöte 151207 Runheim Järfälla

Ny lokal invigd i Tranås

TorbjörnAnderssonTranås

Mästaren i 11 Löfstad, Torbjörn Andersson, visar upp entrén till den nya logelokalen i Tranås. Till höger en bildserie med Löfstads alla mästare från starten 1945.

11 Löfstad är en av de äldsta logerna i Bifrostorden. Löfstad grundades 1945 och fyller alltså 70 år. Det firar man bland annat med att byta till en ny lokal.

Från att tidigare ha huserat i Stadshotellet har Tranås-bröderna nu bytt till Ordenshuset (Odd Fellow) på Tingsvägen mitt i stan. Det är en lokal med bra utrymmen för såväl loge som mingel och middag.

Vid invigningen 20 november var hela Bifrostordens direktorium närvarande och Orden Styrande Mästare, Lars-Erik Furuskog, förrättade invignignen.

Dags för invigning av Galatea – Karlskronas damloge

Petra_Galatea

Petra Östling, ordförande i BDR-klubben Karlskrona och blivande Preses i den nya damlogen. Foto Jens Östling

Snart invigs en ny damloge, Galatea i Karlskrona. Lördag 14 november är det högtidligt instiftande av den nya logen.

Ordförande i BDR-klubben Karlskrona, Petra Östling, tar emot med högtidlig invigning i OddFellow-lokalen i Karlskrona, samt efterföljande bankett på Sjöofficerssällskapet.

Det har länge talats om att starta en damloge i Karlskrona och nu är det äntligen dags. Karlskrona-damerna har arbetat intensivt tillsammans med sin fadderloge Prisman i Vetlanda för att förbereda och bygga upp den nya logen.

Varför har man då valt just namnet Galatea? Så här ser förklaringen bakom namnavalet ut:

Galatea har sitt ursprung i den grekiska mytologin. Galatea (grekiska Galateia, hon som var mjölkvit) är en havsnymf. Hon är en av nereiderna, som var en grupp havsnymfer som fick sitt namn från sin gemensamma far Nereus. Nereiderna lekte i vågorna och fick havet att glittra i solskenet. Till antalet var de 50 eller 100. Deras mor var oceanen Doris.

HMS Galatea var även namnet på en fregatt, sjösatt 1785, vars galjonsfigur idag återfinns på Marinmuseet i Karlskrona.

Det händer i november

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Klubbafton 151104 Rosheim Norrtälje HLR Hjärtstartare Utbildning
Loge Grad III 151106 Vesthav Göteborg
Loge Grad IV 151106 Mjölner Eslöv
Loge Grad IX 151107 Ladulås Oskarshamn
Loge Grad I 151109 Torgrim Hudiksvall
Klubbafton 151110 Runrike Täby
Loge Grad II 151111 Gagnrad Borlänge
Loge Grad III 151111 Torkild Södertälje
Loge Grad IV 151111 Eyrabro-Havamal Örebro
Loge Grad IV 151111 Forsete Malmö
Loge Grad III 151112 Manheim Stockholm
Loge Grad III 151113 Carolus Karlskoga
Loge Grad III 151113 Danheim Kristianstad Anmälan: Portalen eller mu33@danheim.se
Loge Grad III 151113 Grimner Oskarshamn
Loge Grad III 151113 Withala Vetlanda
Loge Grad IV 151113 Norheim Västervik
Loge Grad IV 151113 Vanadis Karlskrona
Loge Grad V 151113 Gungner Borås
Loge Grad V 151113 Rimfaxe Helsingborg
Logeinvigning 151114 BDR Karlskrona Invigning Damlogen Galatea
Loge Grad I 151117 Righeim Gävle
Loge Grad IV 151118 Rosheim Norrtälje
Bifrostseniorer 151119 Norheim Västervik
Loge Grad V 151119 Nicopia Nyköping
Loge utan reception 151119 S:t Örjan Stockholm Ej beslutad om gradgivning
Loge Grad I 151120 Gondler Kalmar
Loge Grad I 151120 Löfstad Tranås Logeinvigning + Grad I
Loge Grad III 151120 Runheim Järfälla
Loge Grad IV 151120 Solheim Karlstad
Loge Grad IX 151120 Heimdal Stockholm
Loge Grad IX 151120 Tirfing Örebro
Klubbafton 151121 Midgård Linköping Lilljul OBS ändrat från 20/11
Loge Grad IX 151121 Gotheim Göteborg
Loge Grad IX 151121 Vesthav Göteborg
Bifrostseniorer 151124 Grimner Oskarshamn Föredrag tidiga Lotsverksamheten
Loge Grad I 151125 Aroshus Västerås Jubileumsloge 3 Aroshus 90 år
Loge Grad I 151126 Linneus Växjö
Loge Grad V 151126 Alvheim Eskilstuna
Infoträff om Bifrostorden 151127 Midgård Linköping
Loge Grad I 151127 Odinsal Uppsala
Loge Grad II 151127 Mjölner Eslöv
Loge Grad IV 151127 Junehus Jönköping
Loge Grad I 151130 Valhall Stockholm Med parentation

Övriga möten

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Direktoriemöte 151102 Manheim Stockholm Inför Grad III 12/11
Direktoriemöte 151107 Ladulås Oskarshamn KL.11:00
Direktoriemöte 151110 Eyrabro-Havamal Örebro
Direktoriemöte 151110 Löfstad Tranås
Direktoriemöte 151116 Heimdal Stockholm
Direktoriemöte 151116 Runheim Järfälla
Direktoriemöte 151118 Aroshus Västerås
Direktoriemöte 151118 Midgård Linköping Anmälan om du inte kommer till Chri
Direktoriemöte 151119 Alvheim Eskilstuna
OD-möte 151120 Bifrost Tranås
Direktoriemöte 151123 Torgrim Hudiksvall
Direktoriemöte 151130 Manheim Stockholm Inför Grad I 10/12

Höstnumret av tidningen Bifrost

Puff tidn Bifrost nr 3
Nya numret av tidningen Bifrost innehåller de klassiska och alltid efterfrågade referaten från våra logekvällar, men också rapporter från 28 Gondlers 15-årsjubileum och från 11 Löfstads 70-årsjubileum. Vi hittar även ett par intressanta kåserier samt en spännande historisk tillbakablick av Astor Baldesten, där begreppet ”Damloge” utreds. Trevlig läsning!

Det här händer i oktober

Vill du boka in dig på ett evenemang? Gå till Medlemsportalen!

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Loge Grad II 151005 Torgrim Hudiksvall
Loge Grad I 151006 Valhall Hemmesta Tillsammans med Värmdö Bifrostförening
Loge Grad III 151007 Eyrabro-Havamal Örebro
Loge Grad II 151008 Åsagård Stockholm Klara Östra Kyrkogata 8
Loge Grad II 151009 Grimner Oskarshamn
Loge Grad II 151009 Gungner Borås
Loge Grad III 151009 Rimfaxe Helsingborg
Loge Grad I 151009 Rosheim Norrtälje
Jubileum 151010 Gersimi Helsingborg 10-årsjubileum
Loge Grad VIII 151010 Ladulås Tranås
Loge Grad V 151014 Gagnrad Borlänge
Loge Grad II 151014 Torkild Södertälje
Loge Grad II 151015 Linneus Växjö
Loge Grad II 151015 Manheim Stockholm
Loge Grad II 151016 Löfstad Tranås Nostalgiloge
Loge Grad III 151016 Mjölner Eslöv
Loge Grad III 151016 Vanadis Karlskrona
Loge Grad II 151016 Withala Vetlanda
Soaré 151017 Eyrabro-Havamal Örebro
Loge Grad IV 151020 Righeim Gävle
Loge Grad I 151020 Runheim Järfälla
Loge Grad III 151022 Rosheim Norrtälje
Loge Grad IV 151022 S:t Örjan Stockholm
Loge Grad II 151023 Carolus Karlskoga
Klubbafton 151023 Grimner Oskarshamn Ölprovning
Loge Grad VIII 151023 Heimdal Stockholm
Loge Grad III 151023 Junehus Jönköping
Loge Grad III 151023 Midgård Linköping
Loge Grad III 151023 Norheim Västervik
Loge Grad I 151023 Solheim Karlstad
Loge Grad VIII 151024 Gotheim Eslöv
Soaré 151024 Nicopia Nyköping Höstfest med damer
Bifrostseniorer 151027 Grimner Oskarshamn Besök SödraTimber Mönsterås
Loge Grad II 151027 Odinsal Uppsala
Loge Grad IV 151028 Aroshus Västerås
Loge Grad III 151028 Forsete Malmö
Klubbafton 151029 Alvheim Eskilstuna
Loge Grad III 151029 Nicopia Nyköping
Loge Grad II 151029 Valhall Stockholm
Loge Grad V 151029 Åsagård Stockholm Samarrangemang med Manheim
Loge Grad II 151030 Gondler Kalmar
Klubbafton 151030 Mjölner Eslöv Bierabend
Klubbafton 151031 Rosheim Norrtälje Per Henning Sjöbloms grav

Övriga möten

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Direktoriemöte 151005 Manheim Stockholm Inför Grad II 15/10
Direktoriemöte 151006 Eyrabro-Havamal Örebro
Direktoriemöte 151006 Löfstad Tranås
Direktoriemöte 151018 Danheim Kristianstad Anmälan: Portalen
Direktoriemöte 151010 Ladulås Tranås KL.11:00
Direktoriemöte 151012 Runheim Järfälla
Direktoriemöte 151014 Midgård Linköping Anmälan om du inte kommer till Chri
Direktoriemöte 151018 Rosheim Norrtälje Dir möte +Träna inför GIII
Direktoriemöte 151019 Heimdal Stockholm
Direktoriemöte 151022 Alvheim Eskilstuna

Det här händer i september

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Loge Grad I 150902 Forsete Malmö
Loge Grad I 150903 Nicopia Nyköping Inst / Parentation
Loge Grad I 150903 Åsagård Stockholm Nyinsatt!
Loge Grad I 150904 Midgård Linköping
Loge Grad II 150904 Norheim Västervik
Loge Grad I 150904 Runrike Täby
Loge Grad I 150904 Vesthav Göteborg
Mästaremöte 150905 Ladulås Västervik KL.10:00-16:00, S, YL, UTV
Loge Grad I 150907 Torgrim Hudiksvall
Direktoriemöte 150908 Eyrabro-Havamal Örebro
Direktoriemöte 150908 Löfstad Tranås
Loge Grad I 150909 Eyrabro-Havamal Örebro 90-årsjubileum
Loge Grad II 150909 Gagnrad Borlänge
Direktoriemöte 150909 Midgård Linköping Anmälan om du inte kommer till Chri
Loge Grad I 150909 Torkild Södertälje
Loge Grad II 150910 Rosheim Norrtälje
OD-möte 150911 Bifrost Helsingborg
Loge Grad I 150911 Grimner Oskarshamn Parentation
Loge Grad I 150911 Gungner Borås Parentation
Loge Grad I 150911 Rimfaxe Helsingborg OD besöker logen
Direktoriemöte 150914 Runheim Järfälla
Direktoriemöte 150916 Aroshus Västerås
Direktoriemöte 150917 Alvheim Eskilstuna
Loge Grad I 150917 Manheim Stockholm
Bifrostseniorer 150917 Norheim Västervik
Loge Grad I 150918 Gondler Kalmar
Loge Grad IV 150918 Löfstad Tranås .
Loge Grad II 150918 Midgård Linköping
Loge Grad II 150918 Runheim Järfälla
Loge Grad VIII 150918 Tirfing Eskilstuna
Surströmmingsfest 150918 Torkild Södertälje Serveras även kräftor
Loge Grad II 150918 Vanadis Karlskrona
Loge Grad I 150918 Withala Vetlanda
Golf 150919 Aroshus Västerås BIFROSTGOLFEN
Klubbafton 150922 Forsete Malmö Jägersro
Loge Grad II 150922 Righeim Gävle
Loge Grad II 150923 Aroshus Västerås
Loge Grad IV 150924 Alvheim Eskilstuna
Loge Grad I 150924 Linneus Växjö Invigning Kapitelsal
Klubbafton 150924 Rosheim Norrtälje
Loge Grad II 150924 S:t Örjan Stockholm
Loge Grad I 150925 Carolus Karlskoga
Loge Grad I 150925 Danheim Kristianstad Anmälan: Portalen eller mu33@danhei
Loge Grad II 150925 Junehus Jönköping
Loge Grad II 150925 Mjölner Eslöv
Loge Grad I 150925 Norheim Västervik Parentation
Loge Grad II 150925 Solheim Karlstad Odd Fellow Rosenbadsgatan1 Karlstad
Loge Grad IV 150929 Odinsal Uppsala
Loge Grad II 150930 Forsete Malmö
Loge Grad III 150930 Valhall Stockholm