50 år med 16 Runheim

Logen 16 Runheim firade 50 år 19 november. Här är några bilder ur vimlet.

16runheim6
Förste mästaren i 16 Runheim, Bernt Andersson, tillsammans med nuvarande, Karl-Gustav von Wicken.

Berit Olsson, preses i BDR, Lisbeth Wallberg och Monica Asp.
16runheim3
Bernt Carlsson, Runrike och Björn Torstenius, Heimdal, diskuterar med Finn Hultman, Runheim.
16runheim5
Björn Torstenius överlämnar en födelsedagsgåva till Karl-Gustav von Wicken och 16 Runheim från storlogen Heimdal och dess grundloger.
16runheim8
Farfar, pappa och son – 5 Åsagård (representerad av Kent Andersson) är fadderloge till 16 Runheim (Karl-Gustav von Wicken), som i sin tur är fadderloge till 27 Odinsal (Thomas Hellsten).
16runheim2
16runheim4

Det händer i december

Välkommen på trevliga kvällar i december!

Logekvällar Dag Arrangör Ort Kommentar
Loge grad V 161201 Nicopia Nyköping
Loge utan reception 161201 Manheim Stockholm Parentation
Loge Grad I 161202 Vesthav Göteborg +Julbord
Loge Grad IV 161202 Carolus Karlskoga
Loge Grad IV 161202 Withala Vetlanda
Loge utan reception 161202 Forsete Malmö Julbord
Loge Grad I 161208 Åsagård Stockholm Luciatåg
Loge Grad I 161209 Norheim Västervik Julloge
Loge Grad IV 161209 Grimner Oskarshamn Julbord
Loge Grad I 161213 Runrike Täby Parentation
Loge Grad I 161214 Eyrabro-Havamal Örebro
Loge Grad I 161214 Gagnrad Borlänge Julbord med damer
Loge Grad V 161214 Torkild Södertälje Julbord
Loge Grad I 161215 S:t Örjan Stockholm Grad I + Parentation
Loge Grad I 161216 Mjölner Eslöv Julbord Obs! logen startar 18.30
Loge Grad IV 161216 Gondler Kalmar
Loge Grad IV 161216 Rosheim Norrtälje

 

Övrigt Dag Arrangör Ort Kommentar
Brödraträff 161202 Löfstad Tranås Max 20 personer
Julfest 161202 Solheim Karlstad Julfest tillsammans med damlogen
Julfest 161202 Vanadis Karlskrona
Klubbafton 161208 Nicopia Nyköping Julbord
Frukostmöte 161209 Eyrabro-Havamal Örebro Start 09:00 Frimis Spegelsalen
Högtidsloge 161209 Gungner Borås Julbord och lucia.
Julfest 161209 Linneus Växjö Gäster välkomna
Julfest 161209 Torgrim Hudiksvall
Klubbafton 161209 Rosheim Norrtälje Julbord
Julfest 161210 Aroshus Västerås med Lucia
Direktoriemöte 161212 Runheim Järfälla
Direktoriemöte 161213 Eyrabro-Havamal Örebro
Julfest 161216 Runheim Järfälla Gradgivningen Inställd
Soaré 161231 Valhall Stockholm Nyårskonsert 2016

Det händer i november

Välkommen till november månads aktiviteter!

Logekvällar Dag Arrangör Ort Kommentar
Loge Grad IV 161102 Forsete Malmö
Loge Grad III 161103 Nicopia Nyköping
Loge Grad III 161103 Åsagård Stockholm
Loge Grad IV 161104 Rimfaxe Helsingborg
Loge Grad II 161108 Runrike Täby Gåsmiddag
Loge Grad II 161109 Eyrabro-Havamal Örebro
Loge Grad III 161109 Gagnrad Borlänge
Loge Grad III 161109 Torkild Södertälje
Loge Grad III 161111 Carolus Karlskoga
Loge Grad III 161111 Gungner Borås
Loge Grad III 161111 Vesthav Göteborg
Loge Grad IV 161111 Grimner Oskarshamn OBS ! Ändring till Grad IV
Loge Grad IV 161111 Löfstad Tranås
Loge Grad IV 161111 Vanadis Karlskrona
Loge Grad II 161114 Torgrim Hudiksvall
Loge Grad III 161117 S:t Örjan Stockholm Grad III
Loge Grad III 161118 Withala Vetlanda
Loge Grad IV 161118 Norheim Västervik
Loge Grad IX 161118 Tirfing Örebro
Loge Grad V 161118 Solheim Karlstad
Loge Grad I 161122 Righeim Gävle
Loge Grad V 161123 Aroshus Västerås
Loge Grad III 161124 Linneus Växjö
Loge Grad IX 161124 Heimdal Stockholm OBS! Nya tider
Loge Grad V 161124 Alvheim Eskilstuna
Loge Grad I 161125 Odinsal Uppsala
Loge Grad I 161125 Rosheim Norrtälje
Loge Grad III 161125 Gondler Kalmar
Loge Grad IV 161125 Junehus Jönköping Julloge
Loge Grad IV 161125 Midgård Linköping Anmäl måltid till MU
Loge Grad IV 161125 Mjölner Eslöv
Loge Grad V 161125 Rimfaxe Helsingborg
Loge Grad IX 161126 Gotheim Göteborg
Loge Grad IX 161126 Ladulås Oskarshamn OBS NYTT DATUM
Loge Grad I 161129 Valhall Stockholm Parentation
Övrigt Dag Arrangör Ort Kommentar
Direktoriemöte 161101 Löfstad Tranås
Infoträff om Bifrostorden 161105 Manheim Stockholm Seminarium Grad I
Klubbafton 161105 Rosheim Norrtälje Samling utanför kapellet
Direktoriemöte 161108 Eyrabro-Havamal Örebro
Direktoriemöte 161109 Righeim Gävle
Klubbafton 161110 Rosheim Norrtälje
Fest 161111 S:t Örjan Stockholm Gåsamiddag
Frukostmöte 161111 Eyrabro-Havamal Örebro Start 09:00 Frimis Spegelsalen
Klubbafton 161111 Danheim Karlskrona Besök hos logen 26 Vanadis-Karlskr
Högtidsloge 161112 Norheim Västervik
Jubileum 161112 Heidrun Hudiksvall
Klubbafton 161112 Withala Vetlanda Boule med ärtor och punsch
Direktoriemöte 161114 Solheim Karlstad 17:30
Direktoriemöte 161116 Aroshus Västerås
Direktoriemöte 161116 Midgård Linköping Anmälan Mästaren
Direktoriemöte 161117 Alvheim Eskilstuna
Fest 161118 Midgård Linköping Lilljul
OD-möte 161119 Bifrost Stockholm Järfälla
Jubileum 161119 Runheim Järfälla 50-års jubileum
Direktoriemöte 161120 Rosheim Norrtälje Dirmöte + träna I
Direktoriemöte 161121 Heimdal Stockholm
Direktoriemöte 161121 Manheim Stockholm Inför Grad I 1/12
Bifrostseniorer 161122 Grimner Oskarshamn Besök i Kommunhuset
Bifrostseniorer 161124 Norheim Västervik
Frukostmöte 161125 Eyrabro-Havamal Örebro Start 09:00 Frimis Spegelsalen
Direktoriemöte 161126 Ladulås Oskarshamn KL.11:00

Det händer i oktober

Nu är det höst och det innebär vackra löv på våra träd – och en färggrann uppslutning av olika grader inne i våra logelokaler. Här oktobers utbud:

 

Logekvällar Dag Arrangör Ort Kommentar
Loge Grad I 161007 Rosheim Norrtälje
Loge Grad II 161007 Rimfaxe Helsingborg
Loge Grad II 161007 Vesthav Göteborg
Loge Grad III 161011 Runrike Täby Oktoberfest
Loge Grad I 161012 Eyrabro-Havamal Örebro
Loge Grad I 161012 Gagnrad Borlänge
Loge Grad II 161012 Torkild Södertälje
Loge Grad V 161013 Manheim Stockholm Med 5 Åsagård
Loge Grad II 161014 Grimner Oskarshamn
Loge Grad II 161014 Gungner Borås
Loge Grad II 161014 Löfstad Tranås
Loge Grad III 161014 Mjölner Eslöv
Loge Grad III 161014 Vanadis Karlskrona
Loge Grad VIII 161015 Gotheim Eslöv
Loge Grad VIII 161015 Ladulås Vetlanda
Loge Grad I 161018 Righeim Gävle
Loge Grad III 161019 Forsete Malmö
Loge Grad II 161020 S:t Örjan Stockholm Grad II
Loge Grad I 161021 Runheim Järfälla
Loge Grad I 161021 Solheim Karlstad
Loge Grad II 161021 Carolus Karlskoga
Loge Grad II 161021 Withala Vetlanda
Loge Grad VIII 161021 Heimdal Stockholm
Loge Grad V 161025 Odinsal Uppsala
Loge Grad IV 161026 Aroshus Västerås
Loge Grad I 161027 Alvheim Eskilstuna
Loge Grad II 161027 Linneus Växjö
Loge Grad II 161028 Gondler Kalmar
Loge Grad II 161028 Valhall Stockholm
Loge Grad III 161028 Danheim Kristianstad Anmälan: Portalen eller mu33@danhe
Loge Grad III 161028 Junehus Jönköping Födelsedagsloge
Loge Grad III 161028 Midgård Linköping Anmäl måltid till MU
Loge Grad III 161028 Norheim Västervik
Loge Grad III 161028 Rosheim Norrtälje
Övrigt Dag Arrangör Ort Kommentar
Direktoriemöte 161011 Danheim Färlöv Anmälan: Portalen
Direktoriemöte 161011 Eyrabro-Havamal Örebro
Frukostmöte 161014 Eyrabro-Havamal Örebro Start 09:00 Frimis Spegelsalen
Direktoriemöte 161015 Ladulås Vetlanda KL.11:00
Direktoriemöte 161017 Heimdal Stockholm
Direktoriemöte 161017 Runheim Järfälla
Gradgivning 161017 Åsa-Idun Stockholm Höstmöte med Gradgivning
Bifrostseniorer 161018 Grimner Oskarshamn Luftgevärsskytte
Studiebesök 161018 Valhall Stockholm Logebesök Righeim
Direktoriemöte 161019 Midgård Linköping Anmälan Mästaren
Direktoriemöte 161020 Alvheim Eskilstuna
Jubileum 161022 Vestros Göteborg 25 år Högtidsloge, bankett, Grad
Frukostmöte 161028 Eyrabro-Havamal Örebro Start 09:00 Frimis Spegelsalen
Klubbafton 161028 Grimner Oskarshamn Vinprovning
Klubbafton 161028 Mjölner Eslöv
Fest 161029 Nicopia Nyköping Höstfest med damer
Ordens ExM Möte 161029 Midgård Linköping
Klubbafton 161030 Vanadis Karlskrona
Direktoriemöte 161101 Löfstad Tranås

Det händer i september

Nu är vi igång igen

Sommaren är alltid lite lugnare i Bifrost-Sverige, men nu startar säsongen igen. Helt stilla har det dock inte varit denna sommar. I början av juli hade 10 Withala i Vetlanda och 29 Rosheim i Norrtälje gradgivningar. I början av augusti gjorde de fyra innerstadslogerna i Stockholm (1 S:t Örjan, 4 Valhall, 5 Åsagård och 8 Manheim) gemensam sak och anordnade en grad I, som avslutades med nyfångade, svenska kräftor på menyn. Det har dessutom arrangerats klubbaftnar och andra kul evenemang runt om i landet under sommarmånaderna – så Bifrostorden har inte stått stilla.

Här är alla inbokade evenemang fram till och med 30 september.

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Klubbafton 160826 Rosheim Norrtälje Pubafton
Loge Grad I 160826 Junehus Jönköping
Loge Grad I 160826 Mjölner Eslöv
Surströmmingsfest 160826 Gungner Borås Ordnad transport avgår 18.00
Golf 160827 Aroshus Leksand Aroshusgolfen
Loge Grad I 160830 Odinsal Uppsala
Loge Grad II 160830 Runheim Järfälla
Loge Grad I 160901 Nicopia Nyköping Parentation
Fest 160902 Midgård Linköping Kräftskiva
Loge Grad I 160902 Vesthav Göteborg
Loge Grad II 160902 Norheim Västervik
Golf 160903 Aroshus Västerås Bifrostgolfen 2016
Loge Grad II 160907 Rosheim Norrtälje
Bifrostseniorer 160908 Norheim Västervik
Loge Grad I 160908 Manheim Stockholm
Loge Grad I 160909 Grimner Oskarshamn Parentation
Loge Grad I 160909 Gungner Borås Parentation
Loge Grad I 160909 Midgård Linköping Anmälan måltid till MU
Loge Grad II 160909 Rimfaxe Helsingborg
Loge Grad I 160912 Torgrim Hudiksvall
Loge Grad I 160913 Runrike Täby
Loge Grad I 160914 Gagnrad Borlänge
Loge Grad I 160914 Torkild Södertälje Parentation
Loge Grad III 160914 Eyrabro-Havamal Örebro
Loge Grad I 160915 S:t Örjan Stockholm Grad I
Loge-afton 160915 Åsa-Idun Stockholm Vinprovning
Loge Grad I 160916 Danheim Kristianstad Anmälan: Portalen eller mu33@danhe
Loge Grad I 160916 Löfstad Tranås
Loge Grad I 160916 Withala Vetlanda
Loge Grad II 160916 Vanadis Karlskrona
Loge Grad VIII 160916 Tirfing Karlstad
Bifrostseniorer 160920 Grimner Oskarshamn Visning av Nya Fjärrvärmeverket
Loge Grad II 160920 Righeim Gävle
Klubbafton 160921 Vanadis Karlskrona
Loge Grad II 160921 Forsete Malmö
Klubbafton 160922 Rosheim Norrtälje
Loge Grad II 160922 Åsagård Stockholm
Loge Grad I 160923 Carolus Karlskoga
Loge Grad I 160923 Gondler Kalmar
Loge Grad I 160923 Linneus Växjö
Loge Grad I 160923 Norheim Västervik Parentation
Loge Grad II 160923 Mjölner Eslöv
Loge Grad II 160923 Solheim Karlstad
Jubileum 160924 Livheim Gävle 30-årsjubileum
Loge Grad II 160927 Odinsal Uppsala
Loge Grad III 160927 Runheim Järfälla
Loge Grad II 160928 Aroshus Västerås
Klubbafton 160929 Alvheim Eskilstuna
Loge Grad V 160929 Valhall Stockholm
Loge Grad II 160930 Junehus Jönköping
Loge Grad II 160930 Midgård Linköping Anmälan måltid till MU

Övriga möten

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
OD-möte 160826 Bifrost Eslöv Eslöv
Direktoriemöte 160829 Manheim Stockholm Inför Grad I 8/9
Direktoriemöte 160831 Linneus Växjö Samtliga bröder välkomna
Direktoriemöte 160831 Midgård Linköping Anmälan Mästaren
Direktoriemöte 160831 Mjölner Eslöv
Direktoriemöte 160903 Danheim Kristianstad Anmälan: Portalen
Mästaremöte 160903 Ladulås Västervik M,S,UTV,MU
Direktoriemöte 160904 Rosheim Norrtälje Dirmöte +trän
Direktoriemöte 160906 Löfstad Tranås
Direktoriemöte 160913 Eyrabro-Havamal Örebro
Direktoriemöte 160919 Runheim Järfälla
Direktoriemöte 160921 Aroshus Västerås
Direktoriemöte 160921 Midgård Linköping Anmälan Mästaren
Direktoriemöte 160922 Alvheim Eskilstuna
Mästaremöte 160924 Gotheim Växjö

Många nya bröder i Bifrostorden

Manheim_ettor

Åtta av nio nya bröder i 8 Manheim under våren. Även 18 Mjölner i Eslöv har välkomnat nio nya bröder.

Bifrostordens antagningsnämnder har fått arbeta för högtryck under våren, när många nya bröder sökt inträde.

Många loger har välkomnat ett flertal bröder. Flest har tillkommit i 18 Mjölner (Eslöv) och 8 Manheim (Stockholm).

Ordenslivet går nu in i en lugnare period när det gäller gradgivningar, men det finns vissa aktiviteter för den som är sugen. För anmälan och mer info, logga in i medlemsportalen.

Så här ser det ut under juni, juli och augusti:

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Klubbafton 160608 Nicopia Nyköping Företagsbesök Golf & Grill
Klubbafton 160610 Löfstad Tranås
Klubbafton 160611 Danheim Kristianstad
Klubbafton 160611 Rosheim Norrtälje Genrep av Regnbågsgryning akt 2
Klubbafton 160611 Vesthav Säve
Fest 160621 Midgård Linköping Grillfest med Idavall
Loge Grad IV 160702 Rosheim Norrtälje
Loge Grad I 160702 Withala Vetlanda Sommarloge
Loge Grad I 160811 St.Örjan, Valhall, Åsagård, Manheim Stockholm Kräftmeny
Klubbafton 160818 Nicopia Kräftor 10-årsjubileum
Surströmmingsfest 160818 S:t Örjan Stockholm
Loge Grad I 160819 Vanadis Karlskrona
Jubileum 160820 Carolus Karlskoga
Klubbafton 160820 Danheim Kristianstad
Utflykt 160820 Torgrim Hudiksvall
Loge Grad I 160824 Aroshus Västerås Kräftmeny
Loge Grad I 160824 Forsete Malmö
Klubbafton 160824 Rosheim Norrtälje
Loge Grad II 160825 Alvheim Eskilstuna
OD-möte 160826 Bifrost Eslöv Eslöv
Loge Grad I 160826 Junehus Jönköping
Loge Grad I 160826 Mjölner Eslöv
Golf 160827 Aroshus Västerås Aroshusgolfen
Loge Grad III 160830 Odinsal Uppsala
Loge Grad II 160830 Runheim Järfälla

Det händer i april

Det händer mycket i april. Gradgivningar i grundlogerna och storlogerna och så givetvis en av de verkliga höjdpunkterna under året: rikstinget.

 

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Loge Grad II 160401 Midgård Linköping
Loge Grad II 160401 Danheim Kristianstad
Loge Grad III 160401 Rimfaxe Helsingborg
Loge Grad I 160404 Torgrim Hudiksvall
Trav 160405 Alvheim Sundbyholm Samling Stora Entrén
Loge Grad IV 160407 S:t Örjan Stockholm Grad IV
Loge Grad I 160408 Rosheim Norrtälje
Loge Grad III 160408 Forsete Malmö
Loge Grad III 160408 Grimner Oskarshamn
Loge Grad III 160408 Gungner Borås
Loge Grad III 160408 Mjölner Eslöv
Loge Grad IV 160408 Solheim Karlstad
Loge Grad VII 160409 Ladulås Nyköping .
Loge Grad III 160412 Runrike Täby
Loge Grad I 160413 Eyrabro-Havamal Örebro
Loge Grad I 160413 Gagnrad Borlänge
Loge Grad III 160413 Torkild Södertälje
Utflykt 160413 Åsa-Idun Stockholm
Loge Grad III 160414 Manheim Stockholm
Loge Grad I 160415 Löfstad Tranås
Loge Grad I 160415 Withala Vetlanda Parentation
Loge Grad III 160415 Vanadis Karlskrona
Loge Grad III 160415 Vesthav Göteborg
Loge Grad VII 160415 Heimdal Södertälje
Klubbafton 160419 Carolus Karlskoga
Loge Grad III 160421 Nicopia Nyköping
Bussresa 160422 Vanadis Riksting 2016
Loge Grad I 160422 Rimfaxe Helsingborg
Riksting2016 160422 Odinsal Uppsala
Bifrostseniorer 160426 Grimner Oskarshamn Tipspromenad med korvgrillning
Klubbafton 160426 Rosheim Norrtälje
Loge Grad IV 160426 Runheim Järfälla
Loge Grad III 160427 Aroshus Västerås
Loge Grad IV 160427 Valhall Stockholm
Loge Grad II 160428 Linneus Växjö
Loge Grad III 160428 Alvheim Eskilstuna
Klubbafton 160429 Mjölner Eslöv Madaroarna underhåller
Loge Grad III 160429 Gondler Kalmar
Loge Grad III 160429 Norheim Västervik
Loge Grad V 160429 Junehus Jönköping

Det händer i mars

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Bifrostseniorer 160303 Norheim Västervik
Loge Grad II 160303 Nicopia Nyköping
Loge Grad I 160304 Solheim Karlstad
Loge Grad II 160308 Runrike Täby
Loge Grad II 160309 Torkild Södertälje
Loge Grad V 160309 Gagnrad Borlänge
Klubbafton 160310 Vanadis Karlskrona
Loge Grad II 160310 Manheim Stockholm
Loge Grad II 160310 Rosheim Norrtälje
Loge Grad II 160311 Grimner Oskarshamn
Loge Grad II 160311 Gungner Borås
Loge Grad II 160311 Junehus Jönköping
Loge Grad II 160311 Löfstad Tranås
Loge Grad II 160311 Mjölner Eslöv
Klubbafton 160312 Odinsal Uppsala
Loge Grad II 160316 Aroshus Västerås
Loge Grad II 160316 Eyrabro-Havamal Örebro
Loge Grad V 160317 S:t Örjan Stockholm Grad V
Klubbafton 160318 Eyrabro-Havamal Lerbäck Teater, middag
Loge Grad II 160318 Carolus Karlskoga
Loge Grad II 160318 Gondler Kalmar
Loge Grad II 160318 Norheim Västervik
Loge Grad II 160318 Vanadis Karlskrona
Loge Grad II 160318 Vesthav Göteborg
Loge Grad II 160318 Withala Vetlanda
Loge Grad V 160318 Runheim Järfälla
Fest 160319 Withala Vetlanda Vårfest, Högtidsloge med damer
Jubileum 160319 Skogull Norrtälje 10-års jubileum
Loge Grad VII 160319 Gotheim Karlskrona
Loge Grad VII 160319 Tirfing Västerås Lördagsgradgivning
Loge Grad I 160322 Righeim Gävle Parentation
Loge Grad II 160323 Forsete Malmö
Bifrostseniorer 160329 Grimner Oskarshamn Mat med musikunderhållning
Klubbafton 160331 Rosheim Norrtälje
Loge Grad I 160331 Linneus Växjö Flyttad dag
Loge Grad I 160331 Valhall Stockholm
Loge Grad I 160331 Åsagård Stockholm
Loge Grad II 160331 Alvheim Eskilstuna

Övriga möten

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Direktoriemöte 160301 Löfstad Tranås
OD-möte 160304 Bifrost Karlstad
Mästaremöte 160305 Bifrost Karlstad Öppet för särskilt inbjudna
Styrelsemöte 160312 BDR Stockholm
Direktoriemöte 160314 Runheim Järfälla
Direktoriemöte 160315 Eyrabro-Havamal Örebro
Direktoriemöte 160319 Danheim Kristianstad Anmälan: Portalen
Direktoriemöte 160323 Midgård Linköping Anmälan Christer S
Direktoriemöte 160331 Alvheim Eskilstuna OBS! Börjar kl. 18:00

 

Det händer i januari/februari

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Loge Grad I 160113 Gagnrad Borlänge
Loge Grad V 160113 Forsete Malmö
Loge Grad IV 160115 Gungner Borås
Loge Grad V 160115 Löfstad Vetlanda Tillsammans med 10 Withala
Loge Grad V 160115 Mjölner Eslöv
Loge Grad V 160115 Withala Vetlanda Tillsammans med 11 Löfstad
Loge Grad V 160119 Righeim Gävle
Infoträff om Bifrostorden 160122 Valhall Stockholm
Loge Grad V 160122 Carolus Karlskoga
Loge Grad V 160122 Midgård Linköping
Loge Grad V 160122 Norheim Västervik
Loge Grad V 160122 Vanadis Karlskrona
Loge Grad V 160122 Vesthav Göteborg
Klubbafton 160123 Danheim Kristianstad Anmäla portalen, eller wiggarum@gmail.com
Bifrostseniorer 160126 Grimner Oskarshamn Visning av Nya Saga Biografen
Klubbafton 160126 Vesthav Göteborg
Loge Grad II 160126 Odinsal Uppsala
Loge Grad V 160127 Aroshus Västerås
Klubbafton 160128 Alvheim Eskilstuna
Loge Grad I 160128 Linneus Växjö
Loge Grad V 160128 Rosheim Norrtälje
Klubbafton 160129 Withala Vetlanda Pubkväll
Loge Grad I 160129 Junehus Jönköping Installation
Loge Grad III 160129 Runheim Järfälla
Loge Grad V 160129 Gondler Kalmar
Loge Grad I 160201 Torgrim Hudiksvall Installation
Loge Grad I 160204 Manheim Stockholm Installation
Loge Grad I 160204 Nicopia Nyköping Installation
Loge Grad I 160205 Löfstad Tranås Installation
Loge Grad I 160209 Runrike Täby Mästarinstallation
Loge Grad I 160210 Gagnrad Borlänge Årsmöte, parentation, mästarinstallation
Loge Grad I 160210 Torkild Södertälje Installation
Loge Grad I 160211 Åsagård Stockholm Installation
Loge Grad I 160212 Grimner Oskarshamn Installation
Loge Grad I 160212 Gungner Borås Installationsloge
Loge Grad I 160212 Mjölner Eslöv Installation
Loge Grad I 160212 Rosheim Norrtälje Installation
Loge Grad I 160212 Solheim Karlstad Installation av mästare
Loge Grad VI 160212 Tirfing Örebro
Loge Grad VI 160213 Ladulås Västervik Årsmöte
Loge Grad I 160216 Righeim Gävle Installation
Loge Grad I 160217 Eyrabro-Havamal Örebro Installation
Loge Grad I 160218 S:t Örjan Stockholm Grad I + Mästarinstallation
Loge Grad I 160219 Carolus Karlskoga
Loge Grad I 160219 Danheim Kristianstad Anmälan: Portalen eller mu33@danheim.se
Loge Grad I 160219 Gondler Kalmar
Loge Grad I 160219 Runheim Järfälla Installation
Loge Grad I 160219 Vanadis Karlskrona Installation
Bifrostseniorer 160223 Grimner Oskarshamn Bowling med Fika och Macka
Loge Grad I 160223 Odinsal Uppsala Installation
Loge Grad I 160224 Aroshus Västerås Installation
Loge Grad I 160224 Forsete Malmö Installation
Loge Grad I 160224 Valhall Stockholm Mästarinstallation
Klubbafton 160225 Rosheim Norrtälje
Loge Grad I 160225 Alvheim Eskilstuna
Loge Grad I 160225 Linneus Växjö Installation
Loge Grad I 160226 Midgård Linköping Installation mm
Loge Grad I 160226 Norheim Västervik Installation
Loge Grad I 160226 Rimfaxe Helsingborg Mästarinstallation
Loge Grad I 160226 Vesthav Göteborg Mästarinst.
Loge Grad I 160226 Withala Vetlanda Installation
Loge Grad VI 160226 Heimdal Stockholm Årsmote,installation
Loge Grad VI 160227 Gotheim Jönköping Mästarinstallation + Årsmöte
Loge Grad II 160229 Torgrim Hudiksvall

Övriga möten

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Direktoriemöte 160110 Danheim Kristianstad Anmälan: Portalen
Årsmöte 160111 Torgrim Hudiksvall
Direktoriemöte 160112 Manheim Stockholm Inför årsmöte 1/2
Årsmöte 160112 Runrike Täby
Direktoriemöte 160113 Midgård Linköping Anmälan Christer om du inte kommer
Årsmöte 160114 Nicopia Nyköping Årsmöte
Årsmöte 160115 Junehus Jönköping
Årsmöte 160115 Rosheim Norrtälje
Direktoriemöte 160118 Runheim Järfälla
Årsmöte 160118 Runheim Järfälla
Direktoriemöte 160120 Aroshus Västerås
Årsmöte 160120 Grimner Oskarshamn OBS! Onsdag kl.18.00
Direktoriemöte 160121 Alvheim Eskilstuna
Årsmöte 160121 Åsagård Stockholm Samling entrén, gemensam hiss upp, våning 18
Årsmöte 160122 Solheim Karlstad Bowling
Årsmöte 160122 Valhall Stockholm
Årsmöte 160123 Danheim Kristianstad Ingen anmälan
Direktoriemöte 160125 Löfstad Tranås
Årsmöte 160125 Mjölner Eslöv
Årsmöte 160125 Rimfaxe Helsingborg
Direktoriemöte 160127 Manheim Stockholm Inför Grad I 4/2
Årsmöte 160127 Forsete Malmö Klubbafton
Årsmöte 160128 S:t Örjan Stockholm Årsmöte
OD-möte 160129 Bifrost Jönköping
Årsmöte 160129 Gungner Borås Mer info och tid kommer senare
Årsmöte 160129 Withala Vetlanda
Årsmöte 160201 Löfstad Tranås
Årsmöte 160201 Manheim Stockholm
Årsmöte 160204 Aroshus Västerås
Direktoriemöte 160208 Runheim Järfälla
Direktoriemöte 160209 Eyrabro-Havamal Örebro
Årsmöte 160209 Odinsal Uppsala
Årsmöte 160210 Vanadis Karlskrona
Årsmöte 160211 Eyrabro-Havamal Örebro
Årsmöte 160211 Gondler Kalmar
Direktoriemöte 160213 Ladulås Västervik KL.11:00
Direktoriemöte 160216 Eyrabro-Havamal Örebro
Direktoriemöte 160217 Midgård Linköping Anmälan Christer om du inte kommer
Årsmöte 160217 Midgård Linköping Anmälan Christer om du inte kommer
Direktoriemöte 160218 Alvheim Eskilstuna OBS! Börjar kl. 18:30
Årsmöte 160218 Alvheim Eskilstuna
Årsmöte 160219 Norheim Västervik Klubbafton
Direktoriemöte 160222 Heimdal Stockholm
Direktoriemöte 160229 Manheim Stockholm Inför Grad II 10/3

Det händer i december

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Klubbafton 151202 Eyrabro-Havamal Örebro
Julfest 151203 Nicopia Nyköping Julbord
Loge Grad I 151203 Åsagård Stockholm Inkl parentation + Luciatåg
Loge Grad IV 151203 Withala Vetlanda OBS! Torsdag
Julfest 151204 Solheim Karlstad Julfest tillsammans med damlogen
Julfest 151204 Vanadis Karlskrona
Klubbafton 151204 Löfstad Tranås
Klubbafton 151204 Rosheim Norrtälje Julbord med Damer
Loge Grad I 151204 Norheim Västervik Julloge
Loge Grad I 151204 Vesthav Göteborg
Loge Grad IV 151204 Carolus Karlskoga
Julfest 151207 Torgrim Hudiksvall
Loge utan reception 151208 Runrike Täby Lokalinvigning och parentation
Loge Grad I 151209 Gagnrad Borlänge Julbord med damer
Loge Grad V 151209 Torkild Södertälje Julbord
Loge Grad I 151210 Manheim Stockholm Med parentation
Loge Grad I 151210 S:t Örjan Stockholm .
Högtidsloge 151211 Gungner Borås Julbord samt lucia med respektive,
Loge Grad I 151211 Mjölner Eslöv Julbord
Loge Grad IV 151211 Grimner Oskarshamn Julbord
Loge utan reception 151211 Forsete Malmö Julbord
Julfest 151212 Aroshus Västerås
Julfest 151212 Linneus Växjö Gäster välkomna
Julfest 151215 Runheim Järfälla
Loge Grad IV 151218 Gondler Kalmar

Övrig möten

Evenemang Dag Arrangör Ort Kommentar
Direktoriemöte 151207 Runheim Järfälla